הסכם מייסדים

פתיחת מיזם עסקי חדש יכולה להיות תקופה מרגשת, אבל חשוב לזכור שהרבה יכול להשתבש. כאשר מספר אנשים מעורבים בסטארט-אפ, חשוב שיהיה הסכם מוצק המתאר את התפקידים והאחריות של כולם. כאן נכנס לתמונה הסכם מייסדים.

הסכם מייסדים הוא מסמך משפטי המתאר את התפקידים, האחריות והבעלות של כל מייסד בעסק. זוהי בעצם מפת דרכים כיצד העסק יפעל וכיצד המייסדים יעבדו יחד. ללא הסכם מייסדים עלולות להיווצר אי הבנות ומחלוקות שעלולות להזיק להצלחת העסק.

אחת הסיבות העיקריות לכך כי הסכם מייסדים הוא חיוני היא שהוא עוזר לבסס הבנה ברורה של תפקידו של כל מייסד בעסק. זה יכול למנוע קונפליקטים ואי הבנות בהמשך הדרך. לדוגמה, אם מייסד אחד מניח שהם יהיו אחראים על כל ההחלטות הפיננסיות, בעוד שמייסד אחר מניח שהם יטפלו בכל השיווק, זה עלול להוביל לחילוקי דעות ולמתח. הסכם מייסדים מבטיח שכולם יהיו על אותו עמוד מההתחלה.

סיבה חשובה נוספת לקיים הסכם מייסדים היא להגן על האינטרסים של כל הצדדים המעורבים. זה כולל פירוט של אופן חלוקת הבעלות, מה קורה במקרה של עזיבת מייסד את החברה וכיצד יחולקו הרווחים. על ידי טיפול בבעיות אלו מראש, המייסדים יכולים להימנע ממחלוקות בהמשך.

בנוסף, הסכם מייסדים יכול לעזור למשוך משקיעים ולהבטיח מימון. המשקיעים רוצים לראות צוות חזק עם תוכנית ברורה כיצד העסק יפעל. הסכם מייסדים מוכיח שהצוות רציני ומחויב להצלחת העסק.

מהם המרכיבים העיקריים של הסכם מייסדים?

בעת יצירת הסכם מייסדים, יש לכלול כמה מרכיבים מרכזיים כדי להבטיח שכל הצדדים המעורבים נמצאים באותו עמוד. להלן כמה מהמרכיבים החשובים ביותר שיש לקחת בחשבון:

 • 1. הון עצמי:
  אחד המרכיבים הקריטיים ביותר בהסכם מייסדים הוא אופן חלוקת ההון העצמי בין המייסדים. יש לציין זאת בבירור בהסכם כדי למנוע בלבול או מחלוקות בהמשך הדרך. ההסכם צריך להתייחס גם לאופן חלוקת ההון העצמי אם מייסד יעזוב את החברה או אם יתווספו שותפים חדשים.
 • 2. תפקידים ואחריות:
  ההסכם צריך לפרט בצורה ברורה את התפקידים והאחריות של כל מייסד. זה כולל מי יהיה אחראי על התפעול השוטף, ההחלטות הפיננסיות, השיווק והיבטים חשובים אחרים של העסק. על ידי ביסוס תפקידים אלה מראש, המייסדים יכולים למנוע קונפליקטים ולהבטיח שכולם פועלים לקראת אותן מטרות.
 • 3. קבלת החלטות:
  מרכיב חשוב נוסף בהסכם מייסדים הוא אופן קבלת ההחלטות בתוך החברה. זה כולל כיצד יתקבלו החלטות מרכזיות (כגון התקשרות בשותפויות או לקיחת חוב) וכן כיצד יטופלו החלטות יומיומיות. ההסכם צריך גם לפרט למי יש את המילה האחרונה במקרה של מחלוקת.
 • 4. קניין רוחני:
  הסכם המייסדים צריך להתייחס גם לקניין רוחני, לרבות מי הבעלים של מה וכיצד הוא יוגן. זה כולל כל פטנט, סימן מסחרי או זכויות יוצרים הקשורים לעסק. על ידי טיפול בבעיות אלו מראש, המייסדים יכולים להימנע ממחלוקות על קניין רוחני בהמשך הדרך.

 

"צפו לבלתי צפוי" – היערכות לנסיבות בלתי צפויות

פתיחת עסק היא מיזם מרגש, אך חשוב לזכור שאירועים בלתי צפויים יכולים לקרות. הסכם מייסדים צריך להתייחס לנסיבות בלתי צפויות פוטנציאליות וכיצד יטופלו. להלן כמה תחומים מרכזיים שיש לקחת בחשבון:

 • 1. אסטרטגיית יציאה:
  אחד ההיבטים החשובים ביותר של הסכם מייסדים הוא התוויית אסטרטגיית יציאה. זה כולל מה יקרה אם מייסד ירצה לעזוב את החברה או אם החברה תימכר. קיום תוכנית ברורה לתרחישים אלה יכולה לעזור למנוע מחלוקות בהמשך הדרך.
 • 2. יישוב מחלוקות:
  מחלוקות חייבות להתרחש בכל עסק, אך קיימת תוכנית לפתרון מחלוקות יכולה לסייע במניעת הסלמה שלהן. זה כולל פירוט כיצד יטופלו מחלוקות ומי יהיה בעל המילה האחרונה במקרה של מבוי סתום.
 • 3. מוות או מוגבלות:
  אמנם זה לא משהו שמישהו רוצה לחשוב עליו, אבל חשוב להתייחס למה שיקרה לעסק במקרה של מוות או נכות של מייסד. זה כולל פירוט כיצד יועבר העסק לשאר המייסדים או ליורשיהם, וכיצד ייקבע שווי העסק.

  על ידי טיפול בתרחישים פוטנציאליים אלה מראש, המייסדים יכולים למנוע מחלוקות ולהבטיח שהעסק ימשיך לפעול בצורה חלקה במקרה של אירועים בלתי צפויים. חשוב להיות פרואקטיביים ולתכנן את התרחיש הגרוע ביותר כדי להגן על העסק ועל האינטרסים של כל הצדדים המעורבים.

  בנוסף לתרחישים פוטנציאליים אלו, כדאי גם לכלול סעיף בהסכם המתאר כיצד ניתן לתקן את ההסכם במקרה של נסיבות בלתי צפויות. זה מבטיח שניתן לעדכן את ההסכם לפי הצורך כדי לשקף שינויים בעסק או שינויים בנוף המשפטי.

הסכם מייסדים מעוצב היטב יכול לצמצם משמעותית מחלוקות עתידיות ולהבטיח יחסי עבודה הרמוניים בין מייסדים שותפים, ובסופו של דבר לתרום להצלחת הסטארט-אפ.

תמרי עורכי דין הינו משרד אשר נחשב למשרד המתקדם והמוביל ביותר בתחום המסחרי, ובכל הנוגע למתן שירותים בתחום המשפטי לעסקים, חברות, ארגונים, ולעצמאיים בתחום העסקי. הצטרפו עוד היום לעשרות לקוחות מרוצים, שכבר בנו את הסכם המייסדים שלהם יחד איתנו.

 

דילוג לתוכן